Alergik wiosną. Czy lek jest rozwiązaniem?

Kompletna katastrofa społeczna i indywidualna. Choroba przewlekła, bardzo kapryśna, a zarazem nasilająca się z każdym podmuchem wiosny. Alergia. Jak ją zdiagnozować i jak sobie z nią poradzić?

Alergie sezonowe wynikają z narażenia na substancje w powietrzu (takie jak pyłki), które pojawiają się tylko w określonych porach roku. Te same alergie powodują objawy tak nieswoje, niewygodne i niezręczne jak swędzenie skóry, katar, kichanie, a czasem swędzenie lub łzawienie z oczu. Mogą powodować też za przekrwione oczy, tzw. oczy wampira. I jak wtedy pokazać się chociażby w pracy lub na spotkaniu z klientem?

Leki na alergie – czy jest to panaceum?

Lekarze zazwyczaj mogą zdiagnozować alergię, gdy typowe objawy (takie jak katar, swędzący nos i swędzące oczy) rozwijają się w danym sezonie. Przepisują wtedy pacjentowi kortykosteroidy w aerozolu do nosa, leki przeciwhistaminowe i leki zmniejszające przekrwienie. Te pomagają łagodzić objawy, ale czy leczą chorobę u jej podstaw? Niestety nie.

Alergie – czym się objawiają?

Częste alergie sezonowe (zwane często katarem siennym), występują tylko w określonych porach roku – szczególnie wiosną, latem lub jesienią – w zależności od tego, na co dana osoba ma alergię. Objawy obejmują przede wszystkim błonę wyściełającą nos, powodującą alergiczny nieżyt nosa lub błonę wyściełającą powieki i zakrywającą białka oczu (spojówka), powodującą alergiczne zapalenie spojówek.

Czym jest popularny katar sienny?

Określenie „katar sienny” jest nieco mylące, ponieważ objawy nie występują tylko w lecie, kiedy siano jest tradycyjnie zbierane i nigdy nie powoduje gorączki. Katar sienny jest zwykle reakcją na pyłki i trawy. Pyłki powodujące katar sienny różnią się w zależności od sezonu.Alergiczne zapalenie spojówek to kolejna przypadłość i może ona wystąpić, gdy substancje w powietrzu, takie jak pyłki, kontaktują się bezpośrednio z oczami.

Objawy kataru siennego

Katar sienny może powodować swędzenie nosa, podniebienia, gardła i oczu. Swędzenie może rozpocząć się stopniowo lub nagle. Z nosa leci wyraźnie wodnista wydzielina i może być zatkany. U dzieci taki zatkany nos może prowadzić do dalszej dolegliwości – infekcji ucha. Wyściółka nosa może stać się obrzęknięta i niebieskawo-czerwona. Brzmi nieprzyjemnie.

Zatoki mogą również być zatkane, powodując bóle głowy i czasami infekcje zatok (zapalenie zatok). Kichanie jest powszechne.Oczy mogą być mokre, czasem obficie łzawić i swędzieć. Białka oczu mogą stać się czerwone, a powieki mogą stać się czerwone i spuchnięte. Noszenie soczewek kontaktowych może dodatkowo podrażniać oczy.Inne objawy to kaszel i świszczący oddech (szczególnie u osób z astmą), a czasem drażliwość i problemy ze snem.Nasilenie objawów różni się w zależności od pory roku.

Alergiczny nieżyt nosa

Wiele osób z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa czyli cierpiące na alergiczny nieżyt nosa ma również astmę (która powoduje świszczący oddech). Astma prawdopodobnie spowodowana jest  przez te same czynniki wywołujące alergię (alergeny), które przyczyniają się do alergii.

Leki na astmę i alergie – przykłady: Berotec, Syndicord, Turbohaler