FAQ

Najczęściej zadawane pytania

1. Jako to możliwe, że lekarz może wystawić mi receptę przez telefon lub maila?

Tak, od stycznia br. po wejściu Rozporządzenia Ministra Zdrowia, każdy pacjent w Polsce może otrzymać od lekarza receptę w formie e-recepty, czyli dokumentu online. Aby zrealizować taką receptę w aptece, należy podczas wykupywaniu leku podać kod PIN e-recepty (dostajemy go od lekarza) oraz swój PESEL. Farmaceuta wyda niezbędne leki.

2. Jak długo ważna jest taka e-recepta?

E-recepta (czyli 4-cyfrowy kod PIN przekazany Pacjentowi) wystawiana przez lekarza w serwisie zamowerecepte.pl ważna jest 30 dni, ale wyjątkiem są e-recepty wystawiane na antybiotyki (ich ważność wygasa po 7 dniach).

3. Dlaczego warto zamówić e-receptę od lekarza przez internet?

Przy rosnącej populacji i coraz mniejszej liczbie lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, można napotkać trudności z dostępnością wizyt lekarskich a co za tym idzie, uzyskaniem recepty na potrzebny lek. Ponadto, fizyczna wizyta u lekarza często wymaga czasu na umawianie się, zwalnianie z pracy, dojazd do gabinetu, długiego wyczekiwania w poczekalni, powrotu do domu np.: komunikacją miejską, co w czasie epidemii koronawirusem Covid-19 jest szczególnie ryzykowne. Pamiętajmy, że przychodnie to siedliska mnóstwa zarazków i bakterii. Korzystanie z technologii i cyfrowego stylu życia jest wielkim ułatwieniem.Telemedycyna daje możliwość szybkiego kontaktu z lekarzem za pośrednictwem maila lub rozmowy telefonicznej, a uzyskana w ten sposób e-recepta niezmiernie ułatwia życie i oszczędza czas.

4. Ile mam zapłacić za leki wykupione po okazaniu e-recepty?

Lekarz wystawia e-receptę po okazaniu której Pacjent płaci 100% ceny danego leku. Nie ma tutaj refundacji NFZ.

5. Czy od lekarza w serwisie zamowerecepte.pl można zamówić leki psychotropowe i nasenne?

Niestety, nie realizujemy takich konsultacji lekarskich i nie wystawiamy tego typu e-recept.

7. Jakich leków najczęściej potrzebują pacjenci?

Nasi pacjenci zgłaszają się po poradę telemedyczną i internetową oraz korzystają z następujących leków: leki na alergię, leki na astmę, leki na wysokie ciśnienie krwi, leki na podwyższony cholesterol, leki na cukrzycę, leki na zaburzenia erekcji, leki na niedoczynność tarczycy, leki antykoncepcyjne, leki na migrenę, leki na trądzik (dermatologiczne), leki na ból pleców.

8. Czy każda apteka w Polsce realizuje e-recepty?

Od 1 stycznia 2020 każda apteka respektuje recepty elektroniczne. Pacjent, by zrealizować e-receptę uzyskaną od lekarza, musi podać kod PIN e-recepty, a także swój PESEL.

9. Czy uwzględniacie reklamacje?

Jeśli na e-recepcie lekarz popełnił błąd dotyczący jakichkolwiek danych, prosimy o kontakt na: lekarz@zamowerecepte.pl Nasi lekarze zawsze uwzględniają reklamacje i chętnie odpisują. Ponadto, jeśli Pacjent dokonał przelewu za konsultację telemedyczną, a lekarz z różnych powodów ostatecznie nie wystawił e-recepty, na której Pacjentowi zależało, zwrócimy opłatę na konto Pacjenta po uprzednim poinformowaniu go przez maila.