Leki na niedoczynność tarczycy – wyzwolenie dla całej rodziny?

„Jeszcze nigdy nie czułam się tak zniewolona przez niemoc i bezsilność, która ogarniała całe moje ciało. Myślałam, że to depresja, ale po badaniu u endokrynologa, odkryciu poziomu TSH we krwi i USG tarczycy okazało się, że to jej wina. Niedomagającej tarczycy.”

Skąd się bierze niedoczynność tarczycy?

Przez ostatnie dziesięciolecia choroba niedoczynności tarczycy Hashimoto rozwija się nie tylko u dojrzałych, ale coraz częściej u młodych kobiet. Aż 15% kobiet między 20. a 30. rokiem życia cierpi na tę chorobę cywilizacyjną. Niestety, stres i złe warunki środowiska, a także chroniczne przepracowanie, zmęczenie i zły nastrój tylko pogłębiają to uporczywe i przewlekłe schorzenie. Pośpiech, często pracoholizm i długotrwały stres dobierają się do naszego układu immunologicznego, niszczą tarczycę i powodują niedoczynność tarczycy. Choroba tarczycy to więc rozregulowanie układu immunologicznego i niełatwo się jej pozbyć. Jedno jest pewne – niedoczynność tarczycy można pokonać, ale choroby Hashimoto już nie. Dlatego tak ważne jest przyjmowanie leków na niedoczynność tarczycy. Najpopularniejsze leki na niedoczynność tarczycy to Letrox i Euthyrox.

Czy naprawdę niedoczynność tarczycy ma swój związek z wybuchem elektrowni w Czarnobylu?

Elektrownia w Czarnobylu, która wybuchła w 1986 roku jest przez naukowców często wskazywana jako przyczyna wielu schorzeń u ludzi w naszej obecnej cywilizacji, w tym niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto. Osoba chora na niedoczynność tarczycy lub chorobę Hashimoto często czuje się senna i przybiera na wadze. Związane jest to ze spowolnionym metabolizmem i obniżoną odpornością.

Kto najczęściej choruje?

Największa liczba przypadków choroby Hashimoto w naszym kraju znajduje się na wschodzie. Są to tereny sąsiadujące z Ukrainą i Białorusią. Po drugie: suma chorych na te choroby rośnie wręcz lawinowo. To właśnie wschodnie obszary Polski jako pierwsze zostały zaatakowane przez radioaktywną chmurę. W rezultacie do środowiska zostały uwalniane promieniotwórcze izotopy jodu.Czas jego przynajmniej połowicznego to 8 dni. Po tym czasie staje się niegroźny. Jeśli tarczyca wchłonie jod promieniotwórczy, może ulec uszkodzeniu. Tymczasem informacja o awarii nuklearnej w Czarnobylu była tajemnicą skrywaną przez rząd. Tereny, nad które trująca radioaktywna chmura przyleciała najszybciej, miały najdłuższą styczność z radioaktywnym izotopem.

Leki na zaburzenia czynności tarczycy – przykłady: Eltroxin, Euthyrox, Letrox, Jodid, Metizol, Novothyral, Thyrosan, Thyrozol