Leki na zaparcia i choroby cywilizacyjne związane z trawieniem – czy one działają?

Jean-Jacques Rousseau powiedział kiedyś, że ,,Szczęście to konto w dobrym banku, zręczny kucharz i dobre trawienie.’’Niestety, paradoksalnie teraz mamy dużo większe szczęście znaleźć po prostu dobry bank niż cieszyć się zdrowiem układu trawiennego.

Zaparcia to bardzo rozpowszechnione zaburzenie, które dotyka ludzi bez względu na wiek, rasę, płeć lub status społeczno-ekonomiczny. Dla wielu pacjentów zaparcie jest przewlekłym stanem, który obniża jakość życia. Przewlekłe zaparcia nakładają również znaczne obciążenie ekonomiczne na system opieki zdrowotnej. Leczenie zaparć pozostaje problematyczne zarówno dla pacjentów, jak i dostawców z różnych powodów, w tym z powodu braku specyficzności objawów, niespójnego związku między leżącą u podstaw patofizjologią i generowaniem objawów oraz różnych i nieprzewidywalnych reakcji pacjentów na leki.

Czy stosowane masowo leki na zaparcia reklamowane w telewizji działają?

Wiele leków dostępnych bez recepty stosuje się w leczeniu objawów zaparć, chociaż wiele z tych środków nie jest skutecznych, a dane potwierdzające ich stosowanie są ograniczone i ogólnie złej jakości. Pacjenci kierowani na konsultacje zwykle nie przeszli prawidłowego leczenia i wymagają leków na receptę, a nawet leczenia chirurgicznego.

Czy zaparcia i złe trawienie mogą być przyczyną większej podatności na zarażenia koronawirusem?

Koronawirus to wirus nowy, więc tego nie wiemy, ale na pewno niedługo będą takie dane. Niemniej jednak, osoby które cierpią na poważne choroby układu trawiennego jak na przykład choroba Leśniowskiego-Crohna mogą być narażone, ze względu na osłabiony układ odpornościowy, na większą podatność na zapadalność na chorobę Covid-19.

Leki na przewlekłe zaparcia – przykłady: ISACODYL GSK, czopki doodbytnicze, CITRAFLEET – proszek do sporządzania roztworu doustnego, EZICLEN – koncentrat do sporządzania roztworu doustnego, FORTRANS – proszek do sporządzania roztworu, OLOPEG – koncentrat do sporządzania roztworu doustnego, RESOLOR – tabletki powlekane